NUROFEN pre deti Jahoda: Podrobný sprievodca pre rodičov
Nurofen pre deti Jahoda je liek určený na zníženie horúčky a tlmenie bolesti u detí. Obsahuje účinnú látku ibuprofén, ktorá patrí do skupiny nesteroidných protizápalových liečiv (NSAID). Tento článok poskytuje komplexné informácie o zložení, použití, dávkovaní a možných vedľajších účinkoch tohto lieku.
Čo je NUROFEN PRE DETI JAHODA a na čo sa používa?
Nurofen pre deti Jahoda obsahuje účinnú látku ibuprofén, ktorá patrí do skupiny tzv. nesteroidných protizápalových liečiv (nesteroidových antireumatík). Zabraňuje tvorbe látok zodpovedných za vznik bolesti a zápalu. Svojím pôsobením znižuje horúčku, zmierňuje zápaly rôzneho pôvodu a tlmí mierne až stredne ťažké bolesti.
Nurofen pre deti Jahoda sa používa na:
- Zníženie horúčky (vrátane horúčky vzniknutej po očkovaní)
- Tlmenie miernych až stredne ťažkých bolestí, ako sú:
- Bolesti hlavy
- Bolesti zubov alebo uší
- Bolesti v krku
- Bolesti spojené s podvrknutím alebo pomliaždením
Čomu musíte venovať pozornosť, kým začnete prípravok NUROFEN PRE DETI JAHODA užívať
Nepodávajte Nurofen pre deti Jahoda dieťaťu:
- ak je precitlivené (alergické) na účinnú látku alebo na ktorúkoľvek ďalšiu zložku lieku;
- ak sa u dieťaťa v súčasnosti alebo aj v minulosti vyskytol žalúdočný alebo dvanástnikový vred alebo iné závažné ochorenie tráviaceho ústrojenstva;
- ak sa u dieťaťa v minulosti objavili alergické reakcie po užití ibuprofénu, kyseliny acetylsalicylovej (napr. prípravky ACYLPYRIN, ASPIRIN) alebo iných protizápalových nesteroidných liečiv, prejavujúce sa ako astma, nádcha alebo žihľavka;
- ak už užíva iné protizápalové lieky;
- ak trpí závažným ochorením srdca, pečene alebo obličiek.
Prípravok nepodávajte deťom mladším ako 3 mesiace. Pokiaľ by prípravok užil dospelý, platia pre neho rovnaké obmedzenia ako pre deti. Liek nesmú užívať ženy v treťom trimestri tehotenstva.
Buďte zvlášť opatrný pri používaní Nurofenu pre deti Jahoda:
- ak dieťa trpí ochorením imunitného systému (systémové lupus erythematosus, zmiešaná kolagenóza = choroba spojivového tkaniva);
- ak dieťa trpí prieduškovou astmou, poruchou krvnej zrážanlivosti, vysokým krvným tlakom alebo ochorením obličiek, pečene alebo srdca;
- ak dieťa trpí chronickým zápalovým ochorením čriev;
- užíva pravidelne nejaké ďalšie lieky.
Ak Vaše dieťa trpí niektorým z vyššie uvedených ochorení alebo ak užíva nejaké ďalšie lieky, ako napríklad diuretiká, kortikosteroidy, antikoagulanciá, musíte sa o možnosti podávania Nurofenu pre deti poradiť s lekárom!
Ak sa prejavia u dieťaťa bolesti brucha, čierno sfarbená stolica, vracanie, hnačka alebo iné poruchy tráviaceho traktu, ďalej vyrážka alebo akékoľvek prejavy precitlivenosti, prestaňte dieťaťu liek podávať a vyhľadajte lekára.
Liek podávajte po čo najkratšiu dobu av čo najnižšej účinnej dávke, ktorá je potrebná na potlačenie príznakov ochorenia. Pokiaľ by prípravok užívali dospelí, platia pre nich rovnaké obmedzenia.
Vzájomné pôsobenie s ďalšími liekmi: Prosím, informujte svojho lekára alebo lekárnika o všetkých liekoch, ktoré Vaše dieťa užíva alebo užívalo v poslednom čase, a to aj o liekoch, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu.
Užívanie Nurofenu pre deti Jahoda s jedlom a nápojmi: Prípravok sa užíva nezávisle na dobe jedla. Ak sa vyskytnú tráviace ťažkosti, odporúča sa užívať počas jedla.
Tehotenstvo a dojčenie: Ženy v prvom a druhom trimestri tehotenstva by nemali užívať liek bez súhlasu lekára. V poslednom trimestri tehotenstva sa liek nesmie užívať vôbec. Dojčiace ženy by nemali užívať liek bez súhlasu lekára.
Dôležité informácie o niektorých zložkách Nurofenu pre deti Jahoda: Prípravok obsahuje roztok maltitolu. Ak vám váš lekár povedal, že vaše dieťa neznáša niektoré cukry, musíte sa pred užitím lieku poradiť s lekárom.
Ako sa liek NUROFEN PRE DETI JAHODA užíva
Vždy podávajte dieťaťu prípravok presne podľa pokynov uvedených v tejto informácii. Ak si nie ste istý, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom. Prípravok podávajte v čo najnižšej účinnej dávke a po čo najkratšiu dobu.
Odporúčaná denná dávka lieku je 20 - 30 mg/kg hmotnosti počas jedného dňa v oddelených dávkach.
Dávkovanie podľa veku dieťaťa:
- 3 - 12 mesiacov: 2,5 ml suspenzie 3x denne
- 1 - 2 roky: 2,5 ml suspenzia 3x - 4x denne
- 3 - 7 rokov: 5 ml suspenzie 3x - 4x denne
- 8 - 12 rokov: 5 ml - 10 ml suspenzie 3x - 4x denne
Orientačný príklad dávkovania podľa hmotnosti dieťaťa:
| Hmotnosť (kg) | Dávka ibuprofénu/deň (mg) | Množstvo suspenzie / deň (ml) |
|---|---|---|
| 5 | 100 | 5 |
| 6 | 120 | 6 |
| 8 | 160 | 8 |
| 10 | 200 | 10 |
| 12 | 240 | 12 |
| 14 | 280 | 14 |
| 16 | 320 | 16 |
| 18 | 360 | 18 |
| 20 | 400 | 20 |
| 30 | Max 500* | Max 25 ml* |
*Maximálna denná dávka podaná dieťaťu s telesnou hmotnosťou 30 kg nesmie presiahnuť 25 ml suspenzie (500 mg ibuprofénu).
Celkovú dennú dávku rozdeľte do 3 až 4 čiastkových dávok, pričom odstup medzi jednotlivými dávkami musí byť 6 hodín. Nepodávajte deťom do 3 mesiacov.
V prípade horúčky po očkovaní je možné podať 2,5 ml suspenzie. Pokiaľ horúčka neklesá, môže sa podať po 6-tich hodinách ďalších 2,5 ml suspenzie. Nepodávajte viac ako 2 x 2,5 ml suspenzie počas 24 hodín. Ak neklesne horúčka ani po druhej dávke, ďalšiu dávku už nepodávajte ao ďalšom postupe sa poraďte s lekárom.
Spôsob použitia: Pred každým použitím je potrebné obsah liekovky riadne pretrepať. Liekovka je opatrená bezpečnostným uzáverom zabraňujúcim otvoreniu deťmi. Otvorte ho tak, že uzáver stlačíte pevne dole a odskrutkujete proti smeru hodinových ručičiek. Po použití je potrebné uzáver pevne zaskrutkovať.
Ak ste dieťaťu podali viac lieku Nurofen pre deti Jahoda, ako ste mali: Ak dôjde k predávkovaniu alebo náhodnému užitiu väčšieho ako odporúčaného množstva lieku dieťaťom, vyhľadajte lekára.
Ak zabudnete dieťaťu podať Nurofen pre deti Jahoda: Nezdvojujte nasledujúcu dávku, aby ste doplnili vynechanú dávku.
Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.
Možné nežiaduce účinky
Podobne ako všetky lieky, môže mať aj liek Nurofen pre deti Jahoda nežiaduce účinky, hoci sa neprejaví u každého.
Liek je zvyčajne dobre znášaný, napriek tomu sa môžu počas liečby objaviť zažívacie ťažkosti ako bolesti brucha, nútenie na zvracanie, zvracanie alebo hnačka. Ďalej sa môžu objaviť alergické reakcie ako napr. žihľavka, svrbenie kože, zhoršenie príznakov prieduškovej astmy.
Ak sa u dieťaťa vyskytnú akékoľvek z týchto ťažkostí alebo iné neobvyklé príznaky, prestaňte podávať liek a kontaktujte svojho lekára alebo lekárnika. Pokiaľ sa objavia závažnejšie príznaky ako obličkové ťažkosti, opuch v tvári, pocit tiesne na hrudníku alebo dýchacie ťažkosti, bolesti v nadbrušku či čierno sfarbená stolica, prerušte užívanie lieku a vyhľadajte ihneď lekára.
Lieky ako je Nurofen pre deti Jahoda môžu spôsobiť mierne zvýšenie rizika srdcových alebo mozgových cievnych príhod.
Ak sa niektorý z vymenovaných nežiaducich účinkov objaví v závažnej miere, alebo ak spozorujete iný nežiaduci účinok, v tejto informácii neuvedený, informujte o tom lekára alebo lekárnika.
Uchovávanie
Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí.
Nepoužívajte po uplynutí doby použiteľnosti vyznačenej na obale. Čas použiteľnosti sa vzťahuje na posledný deň uvedeného mesiaca. Spotrebujte do 6 mesiacov po prvom otvorení.
Lieky sa nesmú vyhadzovať do odpadových vôd alebo domáceho odpadu. Spýtajte sa svojho lekárnika, ako máte likvidovať prípravky, ktoré už nepotrebujete. Tieto opatrenia pomáhajú chrániť životné prostredie.
Ďalšie informácie
Čo Nurofen pre deti Jahoda obsahuje:
- Účinná látka: Ibuprofenum 100 mg v 5 ml suspenzie
- Pomocné látky: Monohydrát kyseliny citrónovej, dihydrát citronanu sodného, chlorid sodný, sodná soľ sacharínu, domifenium-bromid, polysorbát 80, roztok maltitolu, xantánová klovatina, jahodová aróma, glycerol, čistená voda.
Nurofen pre deti Jahoda je takmer biela sirupovitá suspenzia s jahodovou príchuťou.
Aktuálna cena: €9.52 (pôvodná cena bola €15.04).
Informácie o výrobcovi a zodpovednej osobe: Ak máte akékoľvek otázky ohľadom výrobcu, zodpovednej osoby alebo súladu výrobku, kontaktujte naše call centrum.
Správne dávkovanie liekov pre vaše deti
tags: #nurofen #sirup #zloženie


