Porovnanie Burger King a McDonald's: Kto Vyhráva v Súboji Gigantov Rýchleho Občerstvenia?
Súboj gigantov v oblasti rýchleho občerstvenia, Burger King a McDonald's, je večnou témou diskusií. Ktorý z nich ponúka chutnejšie burgery, lepšie služby a celkovo uspokojivejší zážitok? Poďme sa pozrieť na porovnanie týchto dvoch ikonických reťazcov, pričom zohľadníme rôzne faktory, od kvality jedla až po franšízové príležitosti.
Kvalita Jedla a Kalorické Hodnoty
Šéfkuchár zdravého stravovania Graeme Tomlinson mapoval kvalitu jedál reťazcov rýchleho občerstvenia a zisťoval, aké množstvo kalórií obsahujú. Škót totiž tvrdí, že občasný prehrešok tohto typu neuškodí vášmu telu za predpokladu, že bude naozaj iba príležitostný a pri výbere zohľadníte jeho kalorickú hodnotu.
Tomlinson (31), známy ako Fitness Chef, uprednostňuje hlavne nízkokalorické a ľahko stráviteľné jedlá. Napriek tomu rýchle občerstvenie úplne nedmieta. "Pre optimálne zdravie nie je nadmerná konzumácia rýchleho občerstvenia prospešná. Ak si však toto jedlo doprajete iba príležitostne a máte aktívny životný štýl, nijako vám neublíži. Práve naopak, prinesie vám dobrú náladu a potešenie," hovorí.
Rozhodol sa preto, že pre všetkých, ktorí sa fastfoodu zďaleka vyhýbajú v obave o svoju kondíciu a postavu, zmapuje jedlá ponúkané v najznámejších reťazcoch McDonald, KFC a Burger King. A ak zástancovia radikálneho životného štýlu dostanú chuť na prehrešok v podobe hamburgeru, vyprážaných kuracích nugetiek či sladkého mliečneho nápoja, môžu sa pri výbere riadiť práve jeho radami.
Možnosti Výberu: Kalorické hodnoty
- KFC: Pre tých, ktorí majú radi kuracinu, ponúka KFC viac možností. Ich bežné popcornové kurča má iba 135 kalórií, zatiaľ čo tri krídelká ich majú 225. Ak môžete, vyhnite sa Mighty Bucket, ktorý obsahuje až 1275 kalórií a sladkým kokteilom s hodnotou 380 kalórií.
- Burger King: Tí, ktorí chcú ísť na rýchlu večeru do Burger Kingu, by sa mali rozhodnúť pre hamburger s 250 kalóriami alebo chrumkavý kurací šalát s 210 kalóriami. Najvyššie hodnoty sú v hamburgeri Bacon King s 1040 a Big King XL s 1010 kalóriami.
- McDonald's: V ponuke McDonald's sú prijateľné McChicken, Fillet-O-Fish a 6 McNuggets s hodnotami 388, 329 a 259 kalórií. Viacmenej neškodná je v tomto smere aj malá porcia hranoliek (237 kalórií).
Zhrnutie kalorických hodnôt vybraných jedál:
| Reštaurácia | Jedlo | Kalórie |
|---|---|---|
| KFC | Popcornové kurča | 135 |
| KFC | 3 krídelká | 225 |
| KFC | Mighty Bucket | 1275 |
| KFC | Sladký kokteil | 380 |
| Burger King | Hamburger | 250 |
| Burger King | Kurací šalát | 210 |
| Burger King | Bacon King | 1040 |
| Burger King | Big King XL | 1010 |
| McDonald's | McChicken | 388 |
| McDonald's | Fillet-O-Fish | 329 |
| McDonald's | 6 McNuggets | 259 |
| McDonald's | Malé hranolky | 237 |
Slepý Test odhalil prekvapivé výsledky
Aby sme zistili, ktorý z reťazcov ponúka najchutnejšie hamburgery, Refresher zorganizoval rozsiahly test, v ktorom porovnal 9 najlacnejších hamburgerov z McDonald's, KFC a Burger King. Testu sa zúčastnilo 11 osôb, ktoré ochutnávali burgery naslepo a hodnotili ich vzhľad, vôňu, chuť, mastnosť, obloženie a celkový dojem.
Hamburgery boli zakúpené v deň testovania v Auparku, kde sa nachádzajú všetky tri spomínané fastfoody. Po kúpe boli v uzatvorených taškách prevezené autom priamo na miesto ochutnávania, aby nevychladli. Burgery boli zoradené od najhorších (rozumej tých, ktoré testujúci v slepom teste vyhodnotili ako najmenej chutné) po najlepšie (tie, ktoré im, naopak, v slepom teste chutili najviac).
Vzhľad verzus Realita: Ako vyzerajú burgery v skutočnosti?
Častým problémom pri fastfoodových produktoch je rozdiel medzi lákavými fotografiami v reklame a skutočným vzhľadom jedla. Portál Mafra sa zameral na porovnanie vzhľadu burgerov a iných produktov z rôznych reťazcov s ich prezentáciou na webových stránkach.
Napríklad, Big King od Burger Kingu na fotografii pôsobí plnšie a žemľa má viac sezamových semienok. Cheeseburger od Burger Kingu bol nižší ako na obrázku, pričom ingrediencie boli pod žemľou a z burgra vytekal syr. Na druhej strane, malé hranolky z McDonald's boli rovnaké ako tie v skutočnosti.
Detailné porovnanie produktov
- Big King (Burger King): Žemli chýba viac sezamových semienok. Burger je o niečo nižší, žemľa nie je taká "nafúknutá".
- Cheeseburger (Burger King): Bol nižší ako na obrázku. Ingrediencie boli pod žemľou, z burgra vytekal syr.
- Stredné hranolky (Burger King): Hranolky sú servírované v inom obale a aj farba a textúra je odlišná.
- Big Mac (McDonald's): Žemli chýba viac sezamových semienok, inak je veľkostne rovnaký ako na obrázku.
- Cheeseburger (McDonald's): Sa v skutočnosti prezentuje trochu inak ako na prezentáciách.
- Malé hranolky (McDonald's): Boli rovnaké ako tie v skutočnosti.
- Bežná porcia hranoliek (KFC): Tu nie je čo vytknúť, dokonca hranolky v skutočnosti vyzerajú lepšie.
- Cheeseburger (KFC): Farby jedla nezodpovedajú, ale veľkosť a zloženie Cheeseburgera z KFC je takmer zhodná.
SÚBOJ Veľkých MENU! McDonald´s Vs Burger King (súboj fastfoodov)
Franšízové rebríčky a globálna expanzia
Hodnotenie magazínu Entrepreneur prináša porovnanie franšízových systémov z celého sveta, pričom sa porovnávajú a vyhodnocujú výsledky vychádzajúce z celkových tržieb, percentuálneho nárastu počtu pobočiek aj miera zahraničnej expanzie. Rebríčku dlhodobo dominujú značky s dlhou históriou a silnou podporou zo strany franšízorov.
V tomto rebríčku sa McDonald's umiestnil na piatom mieste s viac ako 41 000 reštauráciami, čo z neho robí najväčšieho franšízového hráča. Burger King sa umiestnil na 28. mieste.
McDonald's na Slovensku
Reťazce s rýchlym občerstvením rastú aj na Slovensku. V ziskovosti sa však darí najmä tomu najväčšiemu.
Pred 28 rokmi otvorili v Banskej Bystrici prvú prevádzku americkej siete McDonald's. Postupom času pribudli na našom trhu aj ďalšie fastfoodové siete, ako však ukazujú finančné výsledky, najviac sa darí práve reštauráciám so zlatými oblúkmi v logu.
Na Slovensku patria medzi najznámejšie siete okrem McDonaldu aj KFC, Burger King, Pizza Hut, Domino's Pizza, ale aj kaviarenský gigant Starbucks, ktorý sa primárne zameriava na kávové nápoje. V ponuke však má aj sendviče, dezerty či ďalšie pečivo.
McDonald's zarobil 10 miliónov eur, zisk McDonaldu narástol skoro o dva milióny a dosiahol hodnotu 10,17 milióna eur. Ide o rekordne vysokú sumu.
Minulý rok otvorila sieť nové reštaurácie pri Žiline (exit letisko - Dolný Hričov) a v Pezinku. Celkovo má na Slovensku 42 prevádzok a až sedemnásť z nich sa nachádza v hlavnom meste.
KFC stále v strate, fast food s pečenými kurencami, KFC, u nás prevádzkuje jedenásť reštaurácií. Nedávno otvoril novú reštauráciu vo Zvolene a novú prevádzku chystá aj v Poprade. Prevádzkovateľ reštaurácií má posunuté účtovné obdobie.
tags: #porovnanie #Burger #King #McDonald


