Sirupy na zníženie teploty pre deti: Porovnanie Nurofen, Brufen a Paracetamol
Keď má vaše dieťa horúčku, je dôležité vedieť, ako správne znížiť teplotu a aké lieky sú pre deti najvhodnejšie. Existuje niekoľko možností, ako sú sirupy s obsahom ibuprofénu (Nurofen, Brufen) a paracetamolu (Paralen). V tomto článku sa pozrieme na porovnanie týchto liekov a poskytneme vám dôležité informácie o ich použití.
Ibuprofén (Nurofen, Brufen)
Nurofen pre deti Jahoda obsahuje liečivo ibuprofén, ktoré patrí do skupiny nesteroidových protizápalových liečiv (nesteroidových antireumatík). Ibuprofén zabraňuje tvorbe látok zodpovedných za vznik bolesti a zápalu. Lieky, ako je Nurofen pre deti Jahoda, môžu pôsobiť mierne zvýšenie rizika srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. Riziko je viac pravdepodobné pri vysokých dávkach a dlhodobej liečbe. Liek podávajte čo najkratšiu dobu a v čo najnižšej účinnej dávke, ktorá je potrebná na potlačenie príznakov ochorenia.
Brufen sirup patrí do skupiny liekov nazývaných „nesteroidové protizápalové lieky“ alebo NSAID. Liečivom BRUFEN sirupu je ibuprofen, ktorý tlmí bolesť, znižuje zvýšenú teplotu a má protizápalové účinky. Ibuprofen zabraňuje tvorbe škodlivých látok (prostaglandínov), ktoré sa podieľajú v organizme na vzniku bolesti, zvýšenej teploty a zápalu.
Dávkovanie ibuprofénu
U detí urobíte najlepšie, keď dávku prepočítate podľa hmotnosti dieťaťa. U detí od 3 mesiacov veku je jednotlivá dávka ibuprofénu 10 mg na 1 kg hmotnosti dieťaťa po 6-8 hodinách, maximálne však 3x denne. Denná dávka lieku u dieťaťa je 20-30mg/kg/deň. V príbalových letákoch sú vypočítané dávky s použitím dolnej hranice (20mg/kg/deň )odporúčaného množstva účinnej látky.
Dávka ibuprofenu závisí od veku a telesnej hmotnosti pacienta. Na výpočet dávky sa má použiť telesná hmotnosť, veková hranica je len orientačná.
Upozornenia pri užívaní ibuprofénu
- Liek nepodávajte deťom mladším ako 3 mesiace.
- Neužívajte BRUFEN sirup, ak ste alergický (precitlivený) na ibuprofen alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku.
- Ak má dieťa problémy so srdcom, malo porážku alebo má rizikové faktory na ich vznik.
- Veľmi zriedkavo boli pri užívaní ibuprofénu pozorované závažné kožné reakcie.
- Pri súbežnom užívaní Nurofenu pre deti jahoda a niektorých iných liekov môže dôjsť navzájom k ovplyvneniu ich účinkov.
Možné vedľajšie účinky ibuprofénu
Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého. Ak sa u vášho dieťaťa vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. To sa týka aj akýchkoľvek vedľajších účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii.
Medzi časté vedľajšie účinky patrí: pociťovanie závratu alebo únavy, pocit ospalosti, nepokoj, podráždenosť, strata chuti do jedla, hnačka, nevoľnosť, bolesť brucha, vracanie, plynatosť, zápcha, čierna redšia dechtovitá stolica, zvracanie krvi, krvácanie v zažívacom trakte, bolesť hlavy.
Paracetamol (Paralen)
Paracetamol je liek určený hlavne na bolesť a teplotu, je to analgetikum a antipyretikum. Dospelému sa odporúča maximálne 1 gram paracetamolu (2 tablety po 500 mg) po 4-6 hodinách, maximálne 4 g (8 tabliet) za deň. U detí postupujte pri dávkovaní podľa veku alebo váhy (podľa váhy je určenie dávky presnejšie).
Dávkovanie paracetamolu
Jednotlivá dávka paracetamolu je u detí od 3 mesiacov veku 10-15 mg na 1 kg hmotnosti po 6-8 hodinách. Tzn. ak bude dieťa vážiť 10 kg, môže užiť liek, ktorý bude obsahovať 100-150 mg paracetamolu v 1 dávke.
Upozornenia pri užívaní paracetamolu
Aj keď ide o relatívne bezpečný liek, predávkovanie veľmi rýchlo pocítite. Paracetamol nie je vhodný pre pacientov s poškodenou funkciou pečene. V žiadnom prípade ho nekombinujte s alkoholom! Alkohol totiž zvyšuje nežiaduce pôsobenie paracetamolu na pečeň.
Možné vedľajšie účinky paracetamolu
Pri predávkovaní sa zvyčajne do 24 hodín objaví nevoľnosť, vracanie, potenie, chorobná spavosť, môže dôjsť aj k zlyhaniu pečene.
Tabuľka porovnania liekov
| Liečivo | Obchodné názvy | Použitie | Dávkovanie | Upozornenia |
|---|---|---|---|---|
| Ibuprofén | Nurofen, Brufen | Znižuje teplotu, tlmí bolesť, protizápalový účinok | 10 mg/kg každých 6-8 hodín (max. 3x denne) | Nevhodné pre deti do 3 mesiacov, opatrnosť pri problémoch so srdcom |
| Paracetamol | Paralen | Znižuje teplotu, tlmí bolesť | 10-15 mg/kg každých 6-8 hodín | Opatrnosť pri problémoch s pečeňou, nekombinovať s alkoholom |
Čo robiť pri vlhkom kašli?
Okrem liekov na zníženie teploty je dôležité vedieť, ako postupovať pri vlhkom kašli u detí. Vlhký kašeľ je spôsobený nahromadením hlienov v horných dýchacích cestách. Pri liečbe vlhkého kašľa je dôležité podporiť vykašliavanie. To možno urobiť pomocou vhodného liečiva.
Oba typy liekov pomáhajú od vlhkého kašľa uľaviť tým, že menia viskozitu hlienu - skvapalňujú ho, zjemňujú a riedia, aby bolo pre vás jednoduchšie hlieny z dýchacích ciest vykašľať.
Medzi obľúbené lieky patria Mucosolvan a Solmucol. Solmucol obsahuje účinnú látku N-acetylcysteín. Mucosolvan obsahuje ambroxol, čo je skrátený názov pre Taktiež pôsobí na rozpúšťanie a uvoľnenie hlienu v prieduškách. Podporuje aj činnosť riasiniek, ktoré zabezpečujú transport hlienu.
Ak vás trápi hustý hlien, ktorý nejde vykašľať, vyberte si Solmucol. Obidva lieky priniesli na trh prípravky vhodné aj pre deti. Lieky Solmucol sú vhodné aj pre deti od 2 rokov a dospelých. Pre mladšie deti je určený Mucosolvan Junior. Ak vaše dieťa trápi nadmerné množstvo hustého hlienu, ktorý nejde vykašlať, vhodnejší bude liek Solmucol.
Lekár vysvetľuje, ako rozpoznať a liečiť HORÚČKU U DETÍ (vysokú teplotu) | Príznaky a liečba
Dôležité rady na záver
- Vždy si prečítajte príbalový leták lieku a dodržiavajte odporúčané dávkovanie.
- Ak máte akékoľvek pochybnosti, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.
- Pri pretrvávajúcej horúčke alebo zhoršení stavu dieťaťa vyhľadajte lekársku pomoc.
tags: #sirup #od #teploty #pre #deti #porovnanie


