Cereálie Nestlé: Typy, zloženie a nutričné hodnoty
Raňajkové cereálie Nestlé predstavujú populárnu voľbu pre začiatok dňa. Sú propagované ako výživné raňajkové jedlo, ktoré je zdrojom vlákniny a celozrnných obilnín. Väčšina z nich sa vyznačuje nízkym obsahom tukov, vrátane nasýtených mastných kyselín, a sú obohatené o dôležité vitamíny a minerály, ako sú vitamíny skupiny B, vápnik a železo.
Výhody celozrnných cereálií
Celozrnné obilniny si získavajú popularitu vďaka vyššiemu obsahu živín v porovnaní s rafinovanými variantmi. Dôvodom je zachovanie všetkých častí zrna - jadra, otrúb, endospermu a klíčka - čo zabezpečuje prítomnosť vlákniny, vitamínov, minerálnych látok a rastlinných živín. Pri výrobe rafinovaných obilnín sa otruby a klíček odstraňujú, čo vedie k strate cenných živín. Ak produkt obsahuje v zložení slovo „celozrnné“, napríklad celozrnné cestoviny alebo celozrnný chlieb, je to záruka, že pri výrobe bola použitá celozrnná múka.
Je dôležité poznamenať, že aj celozrnné obilniny prechádzajú spracovaním, napríklad odstránením nejedlého vonkajšieho obalu, aby boli ľahšie stráviteľné.
Výber zdravých potravín: Výber zdravých cereálií
Zloženie a nutričné hodnoty vybraných cereálií Nestlé
Nasledujú príklady zloženia a nutričných hodnôt vybraných cereálií Nestlé, ktoré ilustrujú rozmanitosť produktov a ich nutričný profil.
Cereálne krúžky s medom
Zákonný názov potraviny: Cereálne krúžky s medom. Extrudovaný výrobok.
Zloženie: Celozrnné múky 74,8 % (ovsená, PŠENIČNÁ, JAČMENNÁ, ryžová, kukuričná), Cukor, PŠENIČNÝ škrob, Med 3,9 %, Čiastočne invertovaný cukrový sirup, Jedlá soľ, Regulátor kyslosti (fosforečnany sodné), Arómy, Antioxidant (tokoferolový extrakt), Vitamíny a minerálne látky (pozri tabuľku).
Výživové údaje na 100g: Tuky: 3,6g.
Hmotnosť: 450g (15 porcií v balení).
Podmienky skladovania: Skladujte v suchu, chráňte pred teplom.
Pôvod: Polsko.
Výrobca: Nestlé Slovensko s.r.o., Košovská cesta 11, 971 27, Prievidza.
Návod na použitie: 30 g + 125 ml polotučného mlieka.
Nestlé NESQUIK Alphabet
Cereálne písmenká s chuťou kakaa, s vitamínmi a minerálnymi látkami. Extrudovaný výrobok. Nestlé NESQUIK Alphabet ponúka kombináciu zábavného učenia pomocou písmeniek s lahodnou chuťou as dôležitými živinami pre výborný štart do nového dňa.
Zloženie: Celozrnná pšeničná múka 57,7 %, kukuričná krupica 20,4 %, cukor, glukózový sirup, 5,8 % kakaového prášku so zníženým obsahom tuku, ryžová múka 4,3 %, minerálna látka [uhličitan vápenatý (vápnik)], jedlá soľ, prírodné arómy, minerálna látka [elementárne železo (železo)], vitamíny [nikotinamid (niacín), D-pantotenát vápenatý (kyselina pantoténová), pyridoxín-hydrochlorid (vitamín B6), riboflavín (vitamín B2), tiamín-hydrochlorid (tiamín), kyselina pteroylmonoglutamová (kyselina listová), cholekalciferol (vitamín D)], % - vztiahnuté na obsah zložky v celom výrobku 100 g tohto výrobku sme použili 57,7 g celozrnnej surovinyMôže obsahovať mlieko, arašidy a orechy. Alergény sú označené tučným písmom.
Výživové hodnoty na 100g: Energia: 1560 kJ / 369 kcal Tuky: 2,1 g z toho nasýtené mastné kyseliny: 0,7 g Sacharidy: 72,8 g z toho cukry: 14,9 g Vláknina: 9,8 g Bielkoviny: 9,7 g Soľ: 0,43 g Vitamín D: 3,00 µg (60 %) B1 / Tiamín: 1,18 mg (107 %) B2 / Riboflavín: 1,51 mg (108 %) B3 / Niacín: 17,3 mg (108 %) Vitamín B6: 1,52 mg (109 %) B9 / Kyselina listová: 208 µg (104 %) B5 / Kyselina pantoténová: 6,28 mg (105 %) Vápnik: 490 mg (61 %) Železo: 11,9 mg (85 %)
Nestlé Cereálie s Karamelom a Čokoládou
Raňajkové cereálie s náplňou (35 %) s karamelovo-čokoládovou chuťou , s vitamínmi a minerálnymi látkami. Extrudovaný výrobok.
Zloženie: Cereálne múky 69,4 % (celozrnná pšeničná 41,2 %, pšeničná 24,6 %, ryžová 3,6 %), cukor, karamelová pasta 5,7 % (zahustené mlieko sladené: mlieko, cukor; glukózový sirup, cukor, karamelizovaný cukrový sirup, jedlá soľ), glukózový sirup, slnečnicový olej, horká čokoláda 3,1 % (kakaový prášok, cukor, kakaová hmota), minerálne látky [uhličitan vápenatý (vápnik), elementárne železo (železo)] a vitamíny [nikotínamid (niacín), D-pantotenát vápenatý (kyselina pantoténová), pyridoxínhydrochlorid (vitamín B6), riboflavín (vitamín B2), tiamínhydrochlorid (vitamín B1), kyselina pteroylmonoglutámová (kyselina listová), cholekalciferol (vitamín D)]; jedlá soľ, prírodné arómy, emulgátor (slnečnicový lecitín), karamelizovaný cukrový sirup.
Nutričné hodnoty na 100g: Energetická hodnota: 1765 kJ/420 kCal Tuky: 13.2 g z toho nasýtené mastné kyseliny: 2.1 g Sacharidy: 66 g z toho cukry: 24.5 g Bielkoviny: 6.7 g Soľ: 0.84 g Vláknina: 5.2 g
| Cereálie | Energia (kJ/kcal) | Tuky (g) | Sacharidy (g) | Bielkoviny (g) | Soľ (g) | Vláknina (g) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cereálne krúžky s medom | Neuvedené | 3.6 | Neuvedené | Neuvedené | Neuvedené | Neuvedené |
| Nestlé NESQUIK Alphabet | 1560 / 369 | 2.1 | 72.8 | 9.7 | 0.43 | 9.8 |
| Nestlé Cereálie s Karamelom a Čokoládou | 1765 / 420 | 13.2 | 66 | 6.7 | 0.84 | 5.2 |
Pridané látky a ich úloha v cereáliách
Pri výrobe cereálií sa používajú rôzne pridané látky, ktoré plnia špecifické funkcie.
Soľ
Soľ sa pridáva do cereálií kvôli chuti a štruktúre, ale aj pre jej konzervačné vlastnosti. Je dôležitá pre celkovú kvalitu produktu, pretože bez nej sa prirodzená chuť obilnín môže zdať nevýrazná. Nestlé sa snaží znižovať obsah sodíka (hlavnej zložky soli) vo svojich raňajkových cereáliách na celom svete, aby boli čo najvýživnejšie.
Vitamíny a minerály
Cereálie Nestlé sú často obohatené o vitamíny a minerály, ktoré prispievajú k ich nutričnej hodnote. Príkladom je vitamín D, ktorý uľahčuje vstrebávanie vápnika v črevách. Vápnik obsiahnutý v cereáliách dokáže telo absorbovať a využiť.
Glykemický index a jeho význam
Glykemický index (GI) je mierou toho, ako rýchlo dokáže daná potravina zvýšiť hladinu cukru v krvi. Nie je správne posudzovať, či je potravina vhodná, iba na základe jej GI, obsahu cukru alebo vlákniny. Medzi odborníkmi neexistuje univerzálna zhoda o vplyve GI na zdravie. GI nehovorí nič o tom, aká výživná je daná potravina, ale vypovedá o tom, koľko sacharidu je k dispozícii na strávenie.
Raňajkové cereálie Nestlé majú stredný až vysoký GI, ale zvyčajne sa konzumujú s mliekom, ktoré má nízky GI, čím sa celkové glykemické zaťaženie (GZ) znižuje. GI môže byť užitočný pre ľudí s cukrovkou, ktorí potrebujú kontrolovať hladinu cukru v krvi. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) zatiaľ nepotvrdil žiadne súvislosti medzi zdravím a GI.
Ďalšie zaujímavosti
- Pukance sú jednoducho nafúknuté zrná špeciálneho druhu kukurice, nazývaného „zea mays everta“.
- Porcie uvedené na obaloch cereálií sa môžu líšiť v závislosti od hustoty produktu.
- Nestlé FITNESS boli pripravené zo starostlivo vybraných surovín. Teraz s pridaním celozrnného ovsa! Obsahujú tiež vitamíny skupiny B, ktoré pomáhajú uvoľňovať energiu [1] z jedla.
tags: #cereálie #nestlé #typy #zloženie #nutričné #hodnoty


