Cheesecake: Základný recept pre dokonalý dezert

Keď si predstavíte svieži a krémový zákusok, na um vám celkom určite príde cheesecake. Tento dezert môžete upiecť, alebo ho len nechať stuhnúť v chlade a vždy bude fantastický. Ak chcete vedieť, ako ho vždy pripraviť na jednotku, čítajte ďalej.

Koláče z čerstvého syra osladené medom sú známe už tritisíc rokov. Avšak chutný cheesecake podobný tomu dnešnému vznikol v Spojených štátoch amerických oveľa neskôr. Niektorí odborníci na gastronomickú históriu jeho vznik zasadzujú do Európy 18.

Cheesecake robievam už dobrých 10 rokov, recept som našla v knižke, ktorú mi moja veľmi dobrá kamoška priniesla priamo z New Yorku. Jeho príprava nie je náročná, pre mňa je priam upokojujúca a nie je nad to, keď sa Váš výtvor do pár hodín zje a všetci sú spokojní. Hľadala som aj foto cheesecaku v reze, ale práve som si uvedomila, že takú ani nemám. Jednoducho, je oňho vždy bitka a nikdy som nemala odvahu pustiť ten svoj kúsok čo i len na minútu z ruky.Prosím nemýľme si cheesecake a Käsekuche. To je koláčik, ktorý sa podáva v teplej verzii a do cesta ide tvaroh. Do cheesecaku tvaroh nejde.

Každý dáva podľa seba, mne sa najviac osvedčila kombinácia bánoveckej neochutenej (!) nátierky a mascarpone. Dá sa však miesto bánoveckej použiť aj philadelphia, prípadne lučina (tá kocka v alobale) - ale ja som to vždy robila s bánoveckou.

Takže smelo do toho, cheesecake nie je žiadna veda. Tento základný recept sa dá obmieňať, cheesecake je skvelý aj s karamelom/slaným karamelom, alebo len tak s ovocným coulis (ovocie s cukrom uvarené, preliať cez rez cheesecaku na tanieri). Osobne cheesecaky milujem. A keď je niekde príležitosť, tak ich aj veľmi rada ochutnám. Dlho som sa pečeniu tohto inak skvelého koláču vyhýbala, pretože poviem úprimne, niekoľko krát sa mi nepodaril podľa predstáv, nebola príležitosť, toľko cream cheesu v chladničke, a trochu som mala aj rešpekt. Lenže opäť mi raz boli hviezdy naklonené a ja som mala v chladničke všetko čo bolo treba, a tak som ho už nemohla nevyskúšať. A veľmi rada sa oň s vami podelím.

Jedným je pridanie kyslej smotany a druhým je teplota pečenia. Keby ste ma videli ako som skákala okolo rúry a snažila sa ju rozplátiť na presne 160 stupňov. Dokonca som používala sondu pretože si nie som 100 % istá tým gombíkom na rúre. Celé to bolo veľmi komické ale aj teplota je tajomstvom úspechu:) Navyše som sa do cheesecaku pustila večer a behala som okolo necho až do jednej v noci. Nie že by to tak dlho trvalo, to nie, ale keď do toho zarátam upratovanie kuchyne, 2 x pokus o dokonalý korpus, pečenie a chladenie, tak som išla spať celkom vyčerpaná.

A veľa z vás aj zaujíma, ako to celé vzniká a čo je to ten foodstyling a tak. A preto som sa rozhodla, že vám z času na čas napíšem aj o tom. Ako som už písala, vždy sa jedlo snažím urobiť čo najkrajšie vizuálne už od začiatku. Preto mi to netrvá 20 minút ale povedzme hodinu, pretože to, ako utľapkám sušienky a vyformujem korpus, ovplyvním len pri príprave. Keď by som to tam ledabolo upravila, potom keď sa cheesecake upečie už nad tým nemám moc. Toto je u ňa pravidlo číslo 1. Dať si čas veci urobiť poriadne. Ak zle vyváľkam cesto, rýchlo ho natlačím do formy, a už vtedy budem vedieť, že je „najkrajšie“ potom to už nenapravím.

Už vopred uvažujem a plánujem ako bude cheesecake vyzerať, čím ho chcem ozdobiť a vyberám dekorácie (živé aj neživé) tak aby spolu ladili - vizuálne aj chuťovo. Toto je vyslovene vec vkusu a každý to môže mať inak, ale ak som si ako kontrast ku krémovej chuti cheesecaku vybrala maliny, ktoré sú červeno ružovú, ladila som k tomu aj kvietky, ktoré sú svetlej ružovej farby. Ak by som mala doma čučoriedky a robila tento istý cheesecake, nedala by som k nim tieto ružové kvietky alebo zvolila by som biele, prípadne modré violky. A takto by som mohla pokračovať aj s ďalšími dekoráciami.

Aby vynikol cheesecake, už som nedávala žiadne kontrastvé veci naokolo. No a nakoniec je to o tom sa s jedlom pohrať. Skúšam, z ktorého uhlu to funguje najlepšie, najprv nafotím cheesecake v celku, premiestňujem ho kade tade, hore dole a až potom sa rozhodnem ho nakrájať. Urobiť jednu parádnu fotku je úplne o niečom inom ako ich urobiť 10. Preto sú niektoré „krajšie“, fungujú lepšie a ukazujú jedlo z toho najlepšieho uhla. Ja mám z tohto cheesecaku jasného favorita, ale som zvedavá, ktorý je ten váš? Vážne, ktorá fotka je tá, kde si poviete, že wow, toto by som hneď zjedla?

Tak verím, že ste sa dočítali až sem a aby som nezabudla, tento nádherný mramorový podnos, na ktorý nedám dopustiť, mám z Butlers.cz . A najviac ma poteší, ak si cheesecake upečiete a dáte mi vedieť, ako vám chutil.

Pravý cheesecake sa robí so syru philadelphia. malý, drahý a na tento recept by ho Zobraziť celý popisPravý cheesecake sa robí so syru philadelphia. malý, drahý a na tento recept by ho treba veľa.... Nie som žiadna fotografka.. Všetko by malo mať izbovú teplotu.

Recept na základný cheesecake

Ingrediencie:

  • 150g masla
  • 1-2 balenia bebe keksov (tie originál hranaté)
  • lyžicu trstinového cukru
  • 2-3 bánovecké neochutené nátierky po 200g
  • 1 menší hrnček trstinového cukru
  • 2 PL hladkej múky
  • 1 vanilkový cukor alebo 1 PLvanilkového extraktu
  • kôru z 1 pomaranča a 1 citróna
  • 3 celé vajcia
  • 2 žĺtky
  • 2-3 mascarpone po 250g

Postup:

  1. Začneme tým, že si v malom rendlíku rozpustíme maslo s lyžicou trstinového cukru, odstavíme a zmiešame (môžeme už vo forme) s bebe keksami - tie si môžeme zomlieť alebo jednoducho dáme do sáčku a trieskame po nich valčekom čo to dá (hovorím, úplne antistresový recept).
  2. Túto zmes natlačíme na dno maslom vymastenej formy (aj boky treba vymastiť), čím vytvoríme krustu a túto dáme upiecť do vyhriatej rúry na 180 stupňov na 10-15 minút (čím vyššia krusta tým dlhšie).
  3. Krustu vyberieme z rúry a necháme vychladnúť, medzitým si teplotu v rúre zvýšime na 200 stupňov.
  4. 2-3 bánovecké si zmixujeme chvíľku len tak samotné (záleží či chcete nižší/vyšší cheesecake, prípadne máte menšiu/väčšiu formu).
  5. Postupne pridáme menší hrnček trstinového cukru a 2 PL hladkej múky a mixujeme, kým nemáme hladkú zmes.
  6. Pridáme vanilkový exktrakt/vanilkový cukor, kôru z 1 citróna a 1 pomaranča (toto je úplne že top secret tip, ktorý dodá cheesecaku neskutočnú chuť, určite nevynechať!), postupne 3 vajíčka a 2 žĺtky a nakoniec aj mascarpone (opäť - 2-3 podľa toho, koľko ste dali bánoveckej).
  7. Cesto vylejeme do formy a pečieme na tých 200 stupňov takých 15 - 25 minút (podľa mnžstva surovín), následne ZNÍŽIME teplotu na 100 stupňov a pečieme ďalších 30-40 minút, kým povrch nie je zlatohnedý.
  8. Vypneme rúru a cheesecake v nej NECHÁME DôJSŤ (tento krok určite nevynechajte!) ďalšie 2 hodiny.
  9. Ideálne je, ak môžeme dať cheesecake ešte na noc do chladničky. Chute sa spoja a je vynikajúci vychladený, to mi môžete veriť.

Ešte pár rád k vanilkovému cukru: ja si jednak robím svoj vlastný a to tak, že do plechovej nádobky dávam použitý vyškriabaný vanilkový struk a zasypem krištálovým cukrom, časom struk vymením za čerstvý, a jednak používam svoj vlastný vanilkový exktrakt - ak máte veľmi kvalitné vanilkové struky - ja mám z jedného e-shopu ktorý sa na ne špecializuje, z Madagaskaru - tak ich dáte do užšej fľaštičky, zalejete vodkou a necháte 6 týždňov macerovať v špajzi - rozumej v tme a chlade, občas pretrepať fľaštičkou. Struky postupne pridávam ako ich používam do pečenia a tiež prilievam vodku keď exktrakt míňam. Takto mám istotu, že to neobsahuje žiadne zbytočnosti, na rozdiel od toho v obchode.

Ak máte dobrý mixér, tento recept ozaj nie je náročný. Žiadne pečenie vo vodnom kúpeli (ale možno mám len dobrú rúru) nie je potrebné.

Sušienky si rozdrvíme úplne ako na strúhanku. Keď máme sušienky rozdrvené, roztopíme si maslo a pridáme ho k sušienkam. Poriadne premiešame. Tortovú formu s priemerom 26 cm si vyložíme s papierom na pečenie. Na dno formy dáme zmes sušienok a rukou utľapkáme a trošku zmesi dáme aj na okraje ono to potom pekne vyzerá, keď sa to podáva na tanieri. Formu dávam na plech lebo môže sa stať že masielko ešte pusti...

Mascarpone a tvaroch trošku premiešame. Potom pridám kyslú smotanu. Potom postupne a pomaly pridávame vajcia. ( pridám vajce počkám kým sa mi pekne premieša pridám druhé atd... Pridám vanilkovú esenciu. Ak ju nemáte tak môžete kľudne použiť 2 vanilkové cukry . Nakoniec pridám nastruhanú citrónovou koru. Na takého veci používam BIO citróny ... Používajte čerstvý citrón.. Okraje formy si vytriem maslom. Potom sa to tak pekne oddeľuje keď sa to pečie.

Po všetkom nám vznikne takáto super krémová hmota. Tu potom vylejeme na vychladenú sušienkovú zmes. A necháme ju trošku odpočinúť cca 5min. Ak takto napuchne je to dobre znamenie, že zachviľu už bude. V tedy vtiahnem vodný kúpeľ a nechám to ešte tak 5-10min piecť. Skúste počas pečenia ju aj otáčať. Potom to napuchne ešte viac.. Keď to je hotové zistíme to tak, že buď lyžičkou poklepeme o bok formy, alebo normálne zatrasieme plechom a ten stred by sa mal trošku triasť ako huspenina alebo ako želé. potom trúbu vypneme a asi tak cca 5-10cm otvoríme dvierka na trúbe a necháme to tak vychladnúť cca 1-2 hod. Keď to vychladne tak ako vidíte na obrázku tak to pekne spľasklo. A tie boky by mali byť trošku také nahnedlé. Potom to preložíme do chladničky .. Najlepšie od večera do rána. My ho máme radi s topingom, ale nemusíte si ho dávať. Dobrú chuť!

Maslové sušienky zomelieme najemno a zmiešame ich so zmäknutým maslom. Sušienkový základ rovnomerne natlačíme na dno tortovej formy vystlanej papierom na pečenie. Sušienkový korpus dáme zapiecť na 10 minút do rúry vyhriatej na 180 °C. Medzitým šľahacím mixérom pri nízkych otáčkach vymiešame dohladka tvaroh s kyslou smotanou, vanilínovým a kryštálovým cukrom. Potom za stáleho miešania pridáme postupne po jednom vajíčka a múku. Cheesecake pečieme 50 minút v rúre vyhriatej na 170°C. Po dopečení vypneme rúru, otvoríme dvierka a ešte 20 - 30 minút necháme cheesecake v rúre. Potom ho dáme stuhnúť do chladničky min.

Čokoládu nasekáme na malé kúsky a zalejeme horúcou smotanou. Necháme asi 2 minúty postáť, potom miešame, kým sa čokoláda úplne rozpustí.

A čo budete potrebovať? Sušienky rozmixujte a pridajte rozpustené maslo. Dajte piecť do rúry vyhriatej na 180 stupňov na približne 10 minút. V mise zmiešajte syr a kyslú smotanu úplne do hladka. Pridajte cukor, vanilkový extrakt a vajcia. Vylejte na korpus a dno formy zabelte do albolalu. Maliny rozmixujte, prepasírujte a podľa chuti môžete aj dosladiť. Zámerne som neuviedla presné množstvo malín, pretože je to na vás:) môžete použiť akékoľvek bobuľové ovocie, čerstvé aj mrazené. To mrazené vždy povarím s trochou vody aby rozmrzlo, potom rozmixujem a keď nemám chuť na semiačka, tak ich aj prepasírujem cez sitko.

Cheesecake je ideálne nechať odpočinút v chladničke niekoľko hodín, ideálne aj cez noc. Preto ja osobne pečiem večer. Ráno ako by som našla. Cheesecake sa pekne usadí, bude sa dobre krájať a bude lepší. A po tomto sa celkom zaprášilo. Teda najprv sme sa na neho dva dni pozerali pretože ho bolo treba nafotiť, a dokonca som sa s ním vybrala na výlet, na ktorom vznikli tieto fotky nižšie.

Ako pripraviť DOKONALÝ CHEESECAKE s čerešňovou omáčkou

Tipy a triky pre dokonalý cheesecake

Tu je niekoľko tipov a trikov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť dokonalý cheesecake:

  • Používajte kvalitné suroviny: Kvalita surovín má veľký vplyv na výslednú chuť cheesecaku. Používajte kvalitný syr, maslo a smotanu.
  • Všetky suroviny by mali mať izbovú teplotu: To pomôže zabezpečiť, že sa všetky suroviny dobre spoja a vytvoria hladkú a krémovú plnku.
  • Neprešľahajte plnku: Prešľahanie plnky môže spôsobiť, že cheesecake bude suchý a popraskaný. Šľahajte len dovtedy, kým sa všetky suroviny nespoja.
  • Pečte cheesecake pri nízkej teplote: Pečenie pri nízkej teplote pomôže zabrániť praskaniu cheesecaku. Pečte ho pri teplote 160-170°C.
  • Nechajte cheesecake vychladnúť v rúre: Po upečení vypnite rúru a nechajte cheesecake vychladnúť v rúre s otvorenými dvierkami. To pomôže zabrániť praskaniu.
  • Dajte cheesecake do chladničky aspoň na 4 hodiny: Pred podávaním dajte cheesecake do chladničky aspoň na 4 hodiny, aby sa dobre stuhol.

Dodržiavanie týchto tipov a trikov vám pomôže upiecť dokonalý cheesecake, ktorý bude chutiť rovnako dobre, ako vyzerá. Dobrú chuť!

Suroviny Množstvo
Maslové sušienky 150g
Maslo 100g
Mascarpone 500g
Kyslá smotana 200g
Cukor 150g
Vajcia 3 ks
Vanilkový extrakt 1 lyžička

tags: #cheesecake #základný #recept

Populárne príspevky: